2019 Honors Convocation

Faculty Awards

Alpha Chi Outstanding Faculty

Dr. Robert Amyot, Professor of Political Science 

HCLS Invited Faculty Lecturers

Dr. Kittie Grace, Professor of Communication Studies

Casey Molifua, Instructor of the Physical Education & Human Performance Department

Don and Nancy Seaton Faculty Achievement Award

Nick Dinan, Assistant Professor of Exercise Science

Vondrak Outstanding Advisor Award

Becky Hamik, Chair of Physical Education and Human Performance Department


Student Awards

Aabel Accounting Scholarship

Claira Thede

Alice and Jack Marvel Endowed Scholarship

Thomas Burdette

Alpha Chi Outstanding First-Year Student

Sam Johnson

Alpha Chi Outstanding Sophomore Student

Darci Wax

Arnold A. Alberts Outstanding Chemist Award

Tyler Djernes

Chuck Eigenberg Outstanding Senior Award

Eboni Nash

Dee R. Yost Scholar

Elizabeth Hansen

Denny Storer Political Science Scholarship

Jadyn Smith

Rachel Schmalz

Dr. Art and Eunice Langvardt English Scholarship

Maddie Downie

Dr. Clement F. Bridenhagen History Scholarship

Sam Johnson

Dr. Frederick H. Mattes Chemistry Achievement Award

Julia Reimer

Dr. Harry R. James Physics Scholarship

Sarah Sepan

Dr. James L. Loch Secondary Education Scholarship

Hugo Madera-Hernandez

Dr. Lorrie E. Bryant Psi Chi Scholarship

Celeste Borg

Drs. Philip and Kay K. Jordan Endowed History Scholarship

Nolan Kohmetscher

Dr. Ralph Lamb Economics/Business Administration Scholarship

Justin Hines

Nathan Holdridge

Jessica Klaudt

Laura Lindholm

Dr. Sara Jane Gardner Phi Alpha Theta Memorial Scholarship

James Lapka

Duane Freeman Memorial Scholarship

Nolan Kohmetscher

Dwayne and Cindy Strasheim Scholarship

Elizabeth Hansen

Einspahr Accounting Excellence Award

Erik Wetteland

Elmer B. Van Horn Memorial Scholarship

Tyler Huntsman

English Assistant

Hannah Gehle

Gray Newburn Communication Scholarship

Elizabeth Hansen

Gregory L. Plock M.D. Memorial Scholarship

Mariah Seip

Jackson Dinsdale Scholarship

Hannah Adams

Melissa Loney

Kevin Heineman Memorial Scholarship

Courtney Hanson

Kevin Heineman Outstanding First Year Student Award

Sam Johnson

Lambda Pi Eta Outstanding Communication Studies Scholar

Carly Spotts-Falzone

Locke Family Scholarship

Heather Hartman

Louise C. Walter Memorial Awards

Haleigh Cunningham

Rebecca Weber

Mabel Gray Newburn Communication Scholarship

Caitlin Smith

Madgett (Welton) Physics Scholarship

Trevor Adelung

Abby Fearneyhough

Joe Jahn

Most Promising Art Student

John Witulski

Nebraska Business Hall of Fame Scholarship

Claira Thede

Nebraska Society of CPAs Foundation Scholarship

Brooke (Eller) Hinrichs

Omicron Delta Kappa Leader of the Year

Rebecca Riley

Outstanding Achievement in Art

Jake Arnett

Outstanding Performer in Music

Kaylyn Schoen

Outstanding Senior in Business and Economics

Natalie Knott

Outstanding Senior in Mathematics and Computer Science

Thu Nguyen

Outstanding Senior in Music

Hugo Madera-Hernandez

Outstanding Student Association Executive Council Member

Caroline Black

Outstanding Student Association Senator

Timothy Ellis

Philosophy Book Award

Jonathan Wallace

Pi Kappa Delta Speaker of the Year

Alli Kennon, Carly Spotts-Falzone

Principal Financial Group Scholarships

Skyler J. Good

Religion Book Award

Andie Paschal

Reverend Joseph Kyle Memorial Scholarships

Olivia Perez

Saville-Heflebower Teacher Education Award

Sierra Johnson

Sociology Outstanding Senior Award

Holly Haswell

Eboni Nash

Stephen Lingwall Senior English Award

Jenny Sells

Student Education Association Outstanding Senior

Sierra Johnson

Tamara Babcock Endowed Scholarship

Brook McCurdy

Virginia Holyoke-McKeag Memorial Scholarship for Excellence in Academics and Service

Nastasha Boden

Wendell V. Showalter Biology Scholarship

Sam Reimer