Awards Presented during the live-streamed 2020 Honors Convocation

Faculty Awards

Alpha Chi Outstanding Faculty

Dr. Robert Babcock, Professor of History

HCLS Invited Faculty Lecturers

Jessica Allen-Pickett, Assistant Professor of Teacher Education

Bruce Batterson, Associate Professor of Business Administration

Don and Nancy Seaton Faculty Achievement Award

Dr. Laura Logan, Associate Professor of Sociology

Vondrak Outstanding Advisor Award

Dr. Annette Vargas, Associate Dean of Arts & Humanities, Director of Advising and Associate Professor of Theatre 

Student Awards

Don C. Aabel Accounting Scholarship

Brennin Leach

Alpha Chi Outstanding First-Year Student

Emma Downing

Alpha Chi Outstanding Sophomore Student

Lyette Darville

Arnold A. Alberts Outstanding Chemist Award

Camilla Lee

Award for Creative Engagement

Sydnie Waldron

Chuck Eigenberg Outstanding Senior Award

Celeste Borg

Clara Altman Award for Foreign Languages

Brendon Boatwright

Dee R. Yost Scholar

Josh Quinn

Denny Storer Political Science Scholarship

Rachel Schmalz

Dr. Art and Eunice Langvardt English Scholarship

Hannah Gehle

Dr. Clement F. Bridenhagen History Scholarship

Samuel Johnson

Dr. Frederick H. Mattes Chemistry Achievement Award

Colby Grossart

Dr. Harry R. James Physics Scholarships

Ryan Hunter

Tan Nguyen

Dr. James L. Loch Secondary Education Scholarship

Kylie Koehler

Drs. Philip and Kay K. Jordan Endowed History Scholarship

Emma Downing

Dr. Ralph Lamb Economics/Business Administration
Scholarships

Trevor Adelung

Ryan Biggs

Benjamin Griess

Claira Thede

Emily Wiegert

Dr. Sara Jane Gardner Phi Alpha Theta Memorial Scholarship

Rachel Schmalz

Duane Freeman Memorial Scholarship

Jared Case

Dwayne and Cindy Strasheim Scholarship

Lyette Darville

Einspahr Accounting Excellence Award

Gavin Brown

Elmer B. Van Horn Memorial Scholarship

Tyler Huntsman

Harold Shiffler Award

Cameron Rodgers

Kevin Heineman Memorial Scholarship

Courtney Hanson

Kevin Heineman Outstanding First-Year Student Award

Nikki DeSeriere

Lambda Pi Eta Outstanding Communication Studies Scholar

Alli Kennon

Lambda Pi Eta Outstanding New Communicator Award

Courtney Hanson

Louise C. Walter Memorial Awards

Victoria Levin

Lucy Skoch

Mabel Gray Newburn Communication Scholarship

Courtney Hanson

Nebraska Business Hall of Fame Scholarship

Claira Thede

Nebraska Society of CPAs Foundation Scholarship

Jacob Galusha

Outstanding Achievement in Art

Melissa Loney

Outstanding Performer in Music

Kaitlynn Schreiner

Outstanding Senior in Business and Economics

Jessica Klaudt

Outstanding Senior in Mathematics and Computer Science

Courtney Dittmer

Outstanding Senior in Music

Alex Dominguez

Outstanding Senior Theatre Art Student

Greer Anderson

Outstanding Student Association Executive Council Member

Jessica Klaudt

Outstanding Student Association Senator

Parker Fleming

Pi Kappa Delta Speaker of the Year

Samuel Johnson

Religion Book Award

Heather Hartman

Reverend Joseph Kyle Memorial Scholarships

Olivia Perez

Sociology Outstanding Senior Award

Nathan Navratil

Stephen Lingwall Senior English Award

Jess Trad

Student Education Association Outstanding Senior

Mackenzie Daniels

Tamara Babcock Endowed Scholarship

Jaydn Smith

Wendell V. Showalter Biology Scholarship

Billy McGuire

William R. Welton Physics Scholarships

Keaton Ludwig

Caleb Osmond

Sarah Sepan